„Faq” változatai közötti eltérés
(Új oldal, tartalma: „Az alábbiakban összegyűjtöttük azokat a gyakori kérdéseket, melyeket egy, az Amiga világával most ismerkedő olvasó tenne fel: == Mi az Amiga? == Az [[Ami...”) |
aNincs szerkesztési összefoglaló |
||
25. sor: | 25. sor: | ||
Az [[AmigaOS4]] -et alapvetően az angol [[Eyetech]] cég által készített [[AmigaOne]] alaplapokra kezdték fejleszteni. Miután az [[Eyetech]] kiszállt a bizniszből és a végleges [[AmigaOne]] nem készült el, az [[AmigaInc|Amiga Inc.]] megállapodott a [[MAI Logic]]-al, a már készen lévő [[PowerPC]]-s alaplapjuk forgalmazásáról. Az alaplapokat [[AmigaOne]] név alatt hozták forgalomba. Az ATX -es verzió AmigaOne XE, a microATX-es pedig MicroA1 nevet kapott. Kezdetben még nem készült el rájuk az OS4, így Linux-al forgalmazák. Majd mikor az OS4 elkészült az alaplapok forgalmazása a [[MAI Logic]] csődje miatt megszűnt. Az [[AmigaOS4]] hardver nélkül maradt. A Hyperion elkészítette a rendszer [[PowerPC]]-s Classic Amigákon futó változatát is, melyet azonban még nem adtak ki. | Az [[AmigaOS4]] -et alapvetően az angol [[Eyetech]] cég által készített [[AmigaOne]] alaplapokra kezdték fejleszteni. Miután az [[Eyetech]] kiszállt a bizniszből és a végleges [[AmigaOne]] nem készült el, az [[AmigaInc|Amiga Inc.]] megállapodott a [[MAI Logic]]-al, a már készen lévő [[PowerPC]]-s alaplapjuk forgalmazásáról. Az alaplapokat [[AmigaOne]] név alatt hozták forgalomba. Az ATX -es verzió AmigaOne XE, a microATX-es pedig MicroA1 nevet kapott. Kezdetben még nem készült el rájuk az OS4, így Linux-al forgalmazák. Majd mikor az OS4 elkészült az alaplapok forgalmazása a [[MAI Logic]] csődje miatt megszűnt. Az [[AmigaOS4]] hardver nélkül maradt. A Hyperion elkészítette a rendszer [[PowerPC]]-s Classic Amigákon futó változatát is, melyet azonban még nem adtak ki. | ||
A [[Hyperion]] megállapodott egy olasz hardver fejlesztő céggel is ([[ACube]]), akik elkészítették a SAM440EP névre hallgató [[PowerPC]]-s alaplapot, mely elviekben képes az AmigaOS4 futtatására, viszont az Amiga Inc.-el zajló per végéig nem valószínű, hogy megjelenik rá a rendszer. | A [[Hyperion]] megállapodott egy olasz hardver fejlesztő céggel is ([[ACube]]), akik elkészítették a [[SAM440EP]] névre hallgató [[PowerPC]]-s alaplapot, mely elviekben képes az AmigaOS4 futtatására, viszont az Amiga Inc.-el zajló per végéig nem valószínű, hogy megjelenik rá a rendszer. | ||
Az [[AmigaInc|Amiga Inc.]] mindeközben beharangozta a következő generációs Amigákat, melyek a [[PAsemi|P.A. Semi]] referencia alaplapjára épülnének és szintén OS4-et futtatnának. Tehát úgy tűnik, hogy az OS4 jövője nagy mértékben a per kimenetelétől fog függni. | Az [[AmigaInc|Amiga Inc.]] mindeközben beharangozta a következő generációs Amigákat, melyek a [[PAsemi|P.A. Semi]] referencia alaplapjára épülnének és szintén OS4-et futtatnának. Tehát úgy tűnik, hogy az OS4 jövője nagy mértékben a per kimenetelétől fog függni. | ||
A lap 2007. október 3., 13:27-kori változata
Az alábbiakban összegyűjtöttük azokat a gyakori kérdéseket, melyeket egy, az Amiga világával most ismerkedő olvasó tenne fel:
Mi az Amiga?
Az Amiga szó spanyolul barátnőt jelent. Az Amiga egy számítógép család, melyet a Commodore forgalmazott a '90-es évek közepéig. Kiváló multimédiás képességeinek köszönhetően megelőzte korát és nagyban hozzájárult a számítógépes grafika és hang fejlődéséhez. A rengeteg játéknak és demónak köszönhetően népszerű hobbiszámítógéppé és a demoscene jeles szereplőjévé vált. A termékcsalád komolyabb és drágább modeljei főleg grafikával, tördeléssel és 3D animációval foglalkozó cégeknél leltek alkalmazásra, számos népszerű TV film és sorozat animációit készítették Amigával.
Mi lett az Amigával?
A Commodore cég 1994-es csődjét követően egy még szomorúbb történet vette kezdetét. A jogokat felvásárló Escom AG a Commodore és Amiga márkát kettéválasztotta és egy ideig még gyártotta az Amiga 1200-es és 4000-es modelleket, "Amiga International" márkanév alatt. Később, miután az Escom is csődbement, a márkákat és jogokat különféle cégek adták vették. Az Amiga a Gateway tulajdonába került, majd a Gateway-ből kivált néhány dolgozó kivásárolta, licencelte a brand-et és megalapította a mai napig létező Amiga Inc.-et, melynek Bill McEwen a vezetője.
Mit csinál manapság az Amiga Inc?
Az Amiga Inc. mindeddig nem tett le komoly eredményeket az asztalra. Elkezdték fejleszteni az AmigaDE (Digital Environment)-t és az AmigaAnywhere-t, melyekből egyelőre nem lett kézzelfogható termék. Talán a legnagyobb eredményük az AmigaOS továbbfejlesztésének megkezdése, melyet külsős cégekkel végeztettek. Az AmigaOS 3.5 és 3.9-et a Haage und Partner készítette el, majd később a Hyperion VOF kezdte el és fejleszti a mai napig is AmigaOS4-et, az Amiga Inc. megbízásából. Az Amiga Inc. mindeközben mobiltelefonokra, PDA-kra és Windows-ra adott ki játékokat, illetve forgalmazott újra kiadott régi amigás játékokat.
És mi lett az AmigaOS4 sorsa?
Az AmigaOS 4.0 végül elkészült és a Hyperion ki is adta az AmigaOne-nak nevezett alaplapokra. Csakhogy, mivel a rendszert az Amiga Inc. megbízásából fejlesztette, a szerződés szerint vissza kellett volna, hogy szolgáltassa a forrásokat az Amigának és nem lett volna joga kiadni a rendszert. Az Amiga Inc. emiatt pert indított a Hyperion ellen és visszaköveteli az AmigaOS4-et. A Hyperion állítása szerint az Amiga Inc. késve vagy egyáltalán nem fizetett és többszörösen is megsértette a szerződést, így a szerződés semmisnek is tekinthető. A pereskedés jelenleg is folyik, az amigás társadalom pedig egyre inkább megosztott lett a pert illetően. Az egyik tábor szerint az Amiga Inc. rosszat akar az Amigának és a Hyperion pedig az amigások oldalán áll. Szerintük a legjobb az lenne, ha az Amiga Inc. eltűnne a süllyesztőben és hagyná végre újra élni az Amigát. A másik tábor szerint pedig a Hyperion a saját zsebére akart hasznot hajtani és jogtalanul járt el. Az Amiga Inc. vissza kellene, hogy kapja az OS4-et, hogy kiadhassa azt egy új gépre és esetleg mobiltelefonokra vagy PDA-ra is.
Milyen gépeken fut az OS4?
Az AmigaOS4 -et alapvetően az angol Eyetech cég által készített AmigaOne alaplapokra kezdték fejleszteni. Miután az Eyetech kiszállt a bizniszből és a végleges AmigaOne nem készült el, az Amiga Inc. megállapodott a MAI Logic-al, a már készen lévő PowerPC-s alaplapjuk forgalmazásáról. Az alaplapokat AmigaOne név alatt hozták forgalomba. Az ATX -es verzió AmigaOne XE, a microATX-es pedig MicroA1 nevet kapott. Kezdetben még nem készült el rájuk az OS4, így Linux-al forgalmazák. Majd mikor az OS4 elkészült az alaplapok forgalmazása a MAI Logic csődje miatt megszűnt. Az AmigaOS4 hardver nélkül maradt. A Hyperion elkészítette a rendszer PowerPC-s Classic Amigákon futó változatát is, melyet azonban még nem adtak ki. A Hyperion megállapodott egy olasz hardver fejlesztő céggel is (ACube), akik elkészítették a SAM440EP névre hallgató PowerPC-s alaplapot, mely elviekben képes az AmigaOS4 futtatására, viszont az Amiga Inc.-el zajló per végéig nem valószínű, hogy megjelenik rá a rendszer. Az Amiga Inc. mindeközben beharangozta a következő generációs Amigákat, melyek a P.A. Semi referencia alaplapjára épülnének és szintén OS4-et futtatnának. Tehát úgy tűnik, hogy az OS4 jövője nagy mértékben a per kimenetelétől fog függni.
Hallottam, hogy van egy alternativ Amigás vonal is. Az micsoda?
Nem egy, több is. Még a két processzoros amigás bővítőkártyák idejében néhány amigás programozó elkezdett fejleszteni egy kizárólag PowerPC-n futó AmigaOS klónt, a MorphOS-t. Később egy Genesi nevű cég vette szárnyai alá a projektet és elkészítették a Pegasos névre hallgató PowerPC-s alaplapot, melynek a MorphOS lett az alapértelmezett operációs rendszere. A Pegasos forgalmazása 2006-ban megszűnt, így jelenleg a MorphOS alá sem lehet kapni új hardvert.
Az AmigaOS4-el és a MorphOS-el párhuzamosan kezdték el fejleszteni az AROS-t, ami az Amiga Research Operating System rövidítése, de újabban a jogi problémákat megelőzendő a nevet megváltoztatták "AROS Research Operating System"-re. Az AROS project célja, hogy az AmigaOS 3.1-et újraírják és továbbfejlesszék x86-os platformra. Az AROS project elegendő fejlesztő híján nagyon lassan halad. Felhasználói bázisa alig van, mivel a rendszer jelenleg még nem tartalmaz M68K emulátort, tehát a régi programok nem futnak rajta, natív szoftver pedig még szintén alig van rá.
Az nem jelent gondot, hogy több Amigás platform létezik?
Dehogynem. Mivel a különböző rendszerek technikailag egyre jobban távolodnak egymástól, egy Amigára fejlesztő programozónak egyre nagyobb munkát jelent, hogy a programját mindegyik platformra optimalizálja. A felhasználók felaprózódtak a rendszerek között, így egyik rendszeren sincs már akkora aktivitás, mint korábban.
De azért az amigás társadalom egységes maradt?
Sajnos nem. Az amiga community is szétszakadt a rendszerek mentén, ellenségeskedés és viták kezdődtek, ami oda vezetett, hogy sokan elszeparálták magukat. Az AmigaOS4 felhasználók az AmigaWorld.net-en és Amigans.net-en koncentrálódtak, a MorphOS felhasználói saját weboldalakat indítottak MorphZone.org és MorphOS-news.de néven, míg az AROS szintén saját közösséget kezdett építgetni. Ennek mentén alakult ki az Amigás témákkal foglalkozó amigaspirit.hu és a MorphOS-es pegasos.hu is.
A fórumokon gyakran hallgató "red" meg "blue" jelző is arra utal, hogy a piros Amiga boingball, vagy a kék MorphOS lepke oldalán állsz -e.